UWAGA na zmiany w przepisach! Przeczytaj, jakie WYPOSAŻENIE będziesz musiał mieć SAMOCHODZIE i ile to KOSZTUJE?

Unia Europejska chce podnieść poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kluczem do sukcesu według urzędników jest nowy wymóg obowiązkowego wyposażenia. Na liście Komisji Europejskiej znalazły się systemy, za które dziś trzeba płacić kilka tysięcy złotych

 


Propozycja KE zakłada, że w przyszłości wszystkie samochody osobowe poruszające się pod rogach wspólnoty MUSZĄ mieć systemy :
zapobiegania kolizjom czołowym i potrąceniom pieszych oraz rowerzystów,

  • zaawansowany układ awaryjnego hamowania
  • asystenta utrzymywania pasa ruchu
  • inteligentnego asystenta prędkości
  • kamerę lub czujniki cofania

 

Dodatkowo obowiązkowe może stać się posiadanie tzw. czarnych skrzynek, jak te montowane w samolotach, system wykrywający rozproszenie kierowcy oraz … infrastrukturę umożliwiającą bezproblemowy montaż blokady alkoholowej!

 

Tanio nie będzie…

Kupując nowe auto, w zależności od segmentu oraz marki za wyposażenie odpowiadające nowym standardom średnio zapłacimy od 4 do nawet 25 tysięcy złotych!

 

Czy to działa?

Systemy bezpieczeństwa podczas standardowych testów recenzuje amerykański IIHS, a od niedawna również europejskie Euro NCAP. Dokładniejsze wyniki podają Amerykanie.

Wśród producentów oferujących systemy na tyle skuteczne, by uniknąć zderzenia z poprzedzającym pojazdem przy prędkości 40 km/h wymienia się : Toytotę, mercedesa, Lexusa czy BMW.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że każda instytucja zajmująca się testami zderzeniowymi opracowała swoje standardy pracy. Żadna z nich nie prowadzi testów na mokrej czy pokrytej śniegiem nawierzchni.

 

/WP-moto/
ZDJĘCIA: pixabay