REWOLUCJA w punktach karnych! Nie pozbędziesz się już ich po kursie?

Jeśli masz na swoim koncie punkty karne, to właśnie otrzymujesz od państwa nieco więcej czasu na ich zlikwidowanie. Wejście w życie nowych przepisów w tej materii się opóźni. Gdy jednak się to stanie, kierowcy łamiący przepisy nie będą mieli łatwego życia.

 


Obecnie każdy kierowca, który posiada prawo jazdy dłużej niż rok i nie zebrał więcej niż 24 punkty karne, może zapisać się na szkolenie redukujące ich liczbę o sześć przed upływem roku od nałożenia. Kurs kosztuje około 300 zł i trwa sześć godzin lekcyjnych, a kierowca może z niego skorzystać raz na sześć miesięcy. Oznacza to, że rocznie można pozbyć się 12 „oczek”. Gdy w życie wejdzie nowy system, nie będzie tak łatwo.

Odroczone przepisy przewidują, że kierowca będzie mógł skorzystać ze szkolenia dopiero po przekroczeniu granicy 24 punktów karnych i zlikwiduje ono wszystkie „oczka” na jego koncie. Zajęcia obejmować mają jednak aż 28 godzin, co oznacza, że zrealizowanie kursu będzie wiązało się z koniecznością wzięcia urlopu. Co więcej, w zajęciach będzie można ponownie wziąć udział dopiero po pięciu latach. W tym czasie jedyną możliwością pozbycia się punktów z konta będzie poczekanie, aż najstarsze z nałożonych znikną z rejestru po roku od wykroczenia. Jeśli więc w ciągu pięciu lat kierowca ponownie przekroczy liczbę 24 punktów karnych, straci uprawnienia.