Planujesz wyjazd za granicę? Prawo jazdy to może być za mało! ZOBACZ JAKIE DOKUMENTY MUSISZ WYROBIĆ.

Wielu kierowców żyje w przekonaniu, że posiadanie polskiego prawa jazdy pozwala na bezproblemowe poruszanie się również w innych krajach. TO BŁĄD który może cie słono kosztować.

 


Legitymując się polskim dokumentem, możemy bez obaw poruszać się po krajach Unii Europejskiej oraz krajach objętych strefą Schengen. Jednak wiele osób decyduje się na wakacje w wielu egotycznych krajach gdzie na miejscu wypożyczamy samochód, co wtedy? Generalnie rzecz biorąc nie ma zasady, wszystko zależy od konkretnego kraju czy nawet policjanta na jakiego trafimy. Największe problemy możemy mieć w państwach, które posługują się innym alfabetem niż łaciński, a co za tym idzie jazda po krajach arabskojęzycznych, Tajlandii czy byłych republikach ZSRR może skończyć się potrzebą weryfikacji, tłumaczenia, wysokim mandatem czy w skrajnych przypadkach nawet aresztem!

Rozwiązaniem tego problemu jest wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy. Właściwie jest to odpis od polskiego dokumentu a nie osobne uprawnienie. Jest to szara papierowa książeczka zawierająca tłumaczenia w innych językach, dzięki czemu jest respektowane praktycznie wszędzie gdzie obowiązuje prawo. Należy pamiętać, ze nie jest to dokument samodzielny, dlatego okazując go należy mieć przy sobie nasz krajowy dokument.

 

Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?

W wydziale komunikacji należy złożyć wniosek ze zdjęciem i kopią prawa jazdy. Opłata wynosi 35zł a żadne dodatkowe testy nie są wymagane.  Wyrobienie dokumentu trwa do 3 dni roboczych.

 

 

źródło: autoświat