FAKTY I MITY dotyczące MANDATÓW! Sprawdź jak ich UNIKNĄĆ!

Sposobów na uniknięcie mandatów jest wiele. Jedne są skuteczne, inne z kolei są mitami. Zapraszamy do lektury!

 

Czy nieprzyjęcie mandatu chroni przed punktami?


Obecnie chroni, ale tylko na czas trwania rozprawy w sądzie. Po skazującym wyroku punkty dopisywane są do stanu z momentu wykroczenia. Możemy stracić prawo jazdy za punkty które już się przedawniły! Jednak od czerwca 2018 w przypadku odwołania data będzie ulegać zmianie na tą z wyroku, a nie popełnienia wykroczenia, co w praktyce może pomóc przedawnić się wcześniejszym punktom.

Czy można uniknąć zapłacenia mandatu czekając na jego przedawnienie?

Tak jest to możliwe, lecz nie ma zasady. Zdarza się, że przez opieszałość sądów i egzekucji mandat faktycznie się przedawni. Czasem jednak przez takie działania można trafić do rejestru dłużników. Niektórzy nieuczciwi kierowcy zasłaniają się zwolnieniami lekarskimi bądź innymi kruczkami prawnymi, jednak takie działania często są na granicy prawa czego oczywiście nie polecamy.

Jaki jest faktyczny próg prędkości przy którym fotoradar wykonuje zdjęcie?

Zgodnie z polskim prawem przekroczenie prędkości o mniej niż 10km/h nie jest wykroczeniem. Zatem każdy fotoradar wykonuje zdjęcie co najmniej o tą wartość powyżej limitu. Jednak wiele urządzeń ustawionych jest z jeszcze większą tolerancją.

Co zrobić kiedy już dostaniemy mandat z fotoradaru?

Można oczywiście odwołać się do sądu. Jeżeli natomiast chcemy go przyjąć mamy trzy opcje. Możemy przyznać się do kierowania pojazdem i dostać mandat lub wskazać osobę, która go prowadziła. Jest też trzecia opcja, możemy odstąpić od wskazania kierującego płacąc 500zł kary administracyjnej. Ta opcja bywa najkorzystniejsza szczególnie dla osób z dużą ilością karnych punktów.

Jaki skutek będzie miało zatajenie braku posiadania wymaganego prawa jazdy czy ubezpieczenia?

Wielu kierowców stara się uniknąć odpowiedzialności mówiąc że nie mają dokumentu przy sobie. Takie zachowanie nie odniesie żadnego skutku. Policjanci mają bierzący dostęp do baz danych z wszystkimi potrzebnymi informacjami.

 

 

źródło:autoświat